Krypto slovník – Co je to HODL, FOMO, FUD a další?

      Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Krypto slovník – Co je to HODL, FOMO, FUD a další?

Co je to Hodl Fomo FudZde najdete vysvětlení pro top 22 nejpoužívanějších výrazů ze světa kryptoměn. Co je to HODL, FUD, FOMO, Whale, ATH, Pump and Dump, Bag Holder, Long, Short, Limit Order, Fill or Kill, BUY/SELL Wall, Market CAP, Volume, Circulating Supply, Altcoin, DDOS, ICO, BTFD, Dip, Moon, Weak Hands.

Co je to HODL

Překlep z anglického slova Hold, česky je to držení.  HODL tedy znamená držet mince. HODLER je ten, kdo mince nakoupí a potom je dlouhodobě drží a zatím je neplánuje prodat. Tento překlep se dostal do světa kryptoměn potom, co ho použil jeden na mol opilý uživatel fóra bitcointalk.

Co je to FUD

Zkratka z anglického fear, uncertainty and doubt. Česky to znamená starch, nejistota a pochybnosti. FUD je záměrně šíření nepravdivých negativních informací o nějaké kryptoměně, za účelem jejího poškození, nebo snížení její hodnoty. Občas můžeme vidět FUD v mediích, kdy někdo pomlouvá bitcoin. Kvůli tomu se potom sníží jeho hodnota a velcí hráči můžou nakupovat levněji. Tyto pomluvy často bývají nepravdivé a vznikají pouze za účelem zisku.

CO je to FOMO

FOMO je zkratka z anglického fear of missing out, česky: ‘strach, že to nestihneš‘. To je ten pocit, když vidíš jak hodnota kryptoměny letí raketově vzhůru a ty ji nemáš nakoupenou. Kvůli tomu začneš rychle všechno prodávat, aby jsi stihl nakoupit co nejvíce, než bude pozdě. FOMO většinou ovládne tisíce obchodníků, což může mít výrazný vliv na cenu dané kryptoměny,

Co je to Whale

Whale česky znamená velryba. Je to velký hráč s obrovským množstvím kapitálu. Tito obchodníci díky svému velkému jmění dokážou hýbat a záměrně manipulovat s cenou dané kryptoměny. Největší vliv mají u nových nebo méně populárních altcoinů (co je to altcoin najdete níže v tomto článku).

Co je to ATH

ATH je zkratka z anglického All-Time High. Znamená to nejvyšší historickou cenu konkrétní kryptoměny.

Co je to Pump and Dump

Pump and Dump česky znamená napumpovat a vyhodit. Je to opakující se cyklus u Altcoinů, kdy se cena vyšplhá hodně vysoko a potom hned spadne zase dolů. Tyto pohyby často vznikají při malém objemu. Obchodníci, kteří tuto praktiku provádí, zadají nákupní příkazy na velké množství mincí a FOMO od neinformovaných investorů potom vyžene cenu rychle nahoru – to je Pump. Potom ti stejní obchodníci kteří vyprovokovali Pump, začnou všechno prodávat a cena letí dolů – Dump. To je Pump and Dump.

Co je to Bag Holder

Termín Bag Holder se používá pro obchodníka, který nakoupil mince za vysokou cenu a propásl příležitost je rozumě prodat. Cena těchto mincí potom začala dlouhodobě klesat. Nakonec mu zůstanou pouze bezcenné mince.

Co je to Long

Jedná se o obchodnický termín, který se česky nazývá dlouhá pozice. Jednoduše řečeno je to nákup kryptoměny. Pokud tedy zaujmete dlouhou pozici na nějakou kryptoměnu, tak znamená, že jí nakoupíte a věříte, že její hodnota v budoucnu poroste.

Co je to Short

Přesný opak dlouhé pozice. Jedná se tedy o obchodnický termín, který se u nás nazývá krátká pozice. Chcete li zaujmout krátkou pozici tak kryptoměnu nejdříve prodáte a věříte, že její hodnota v budoucnu klesne.  Pokud se tak stane, tak tuto kryptoměnu později nakoupíte za nižší cenu se ziskem.

Co je to Limit Order

Limit Order je obchodní příkaz. Jedná se o příkaz na nákup nebo prodej za konkrétní budoucí cenu. Tento příkaz se vyplní teprve až se cena dostane na hodnotu, kterou jste si v příkazu sami určili.

Co je to Fill or Kill

Fill or Kill je Limit Order, který musí být vyplněn okamžitě, nebo vůbec. Objednávka s Fill or Kill se tedy vyplní pouze, pokud někdo zrovna prodává vámi požadovné množství za vámi požadovanou cenu. V opačném případně se objednávka sama zruší.

Co je to BUY/SELL Wall

Je to zeď vytvořená z velkého množství limitních příkazů na stejné ceně. Nejlépe je vidět v grafickém znázornění hloubky trhu. Pro jednodušší pochopení přikládám obrázek:Znázornění buy sell wall na příkladu

Co je to Market CAP

Market CAP je označení celkového tržního kapitálu dané kryptoměny. Výpočet se provádí násobením ceny a počtu mincí v oběhu. Jedná se o nejlepší způsob porovnávání kryptoměn mezi sebou. Čím vyšší Market CAP, tím více peněz je v dané kryptoměně nasypáno. Na ceně jedné mince vůbec nezáleží, důležitá je výše hodnoty Market CAP. Mrkněte na odkaz a ihned vše pochopíte: https://coinmarketcap.com/. Já mám tento web jako domovskou stránku 🙂

Co je to Circulating Supply

Circulating  Supply česky znamená počet mincí v oběhu. Jedná se tedy o počet mincí, který je momentálně na trhu a v rukou široké veřejnosti. Pokud Circulating supply vynásobíte cenou jedné mince, tak získáte Market CAP.

Co je to Volume

Další obchodnický výraz, v češtině je to objem. Volume je číslo, které vyjadřuje jak moc se s danou měnou obchoduje. Vetšinou se uvádí v dolarech za posledních 24 hodin. V době psaní tohoto článku je Volume kryptoměny Electroneum $4 155 520. To znamená, že za posledních 24 hodin se této kryptoměny celkově nakoupilo a prodalo za více než 4 miliony dolarů.

Co je to Altcoin

Zkratka z anglického Alternate coin, česky alternativní mince. Altcoin jsou všechny ostatní kryptoměny jiné než Bitcoin (BTC). Bitcoin je hlavní index pro celý trh s kryptoměnami. Pokud roste kurz Bitcoinu, tak rosou i další mince – Altcoiny. Pokud kurz Bitcoinu klesá, tak klesá i kurz Altcoinů.

Co je to DDOS

Zkratka z anglického Distributed Denial of Service. Jedná se o druh hackerského útoku, který dokáže zastavit nebo výrazně zpomalit webové portály. Dobře načasovaný DDoS útok na burzu během výrazných pohybů, může být pro některé obchodníky devastující, protože nebudou mít možnost ručně opravit nebo zadat své obchodní příkazy. DDoS útoky jsou často zaměřeny na weby s online peněženkami nebo na stránky kryptoměn za účelem vyvolání FUD.

Co je to ICO

Zkratka z anglického Initial Coin Offering. Česky počáteční nabídka mincí. Jedná se o předprodej mincí nově vznikající kryptoměny za účelem navýšení kapitálu. Vetšinou probíhá před samotným spuštěním blockchainu, tedy v době kdy kryptoměna ještě nefunguje.

Mince v ICO se občas nakupují za účelem rychlého zisku a ve velkém se prodávají ihned jak se kryptoměna dostane na první burzu. Nadšení z nové mince na burze často krátkodobě vyžene cenu na několikanásobek z ceny ICO. Dá se to přirovnat k Pump and Dump.

Co je to BTFD

Z anglického Buy The Fu**ing Dip. Je to vlastně doporučení ostatním obchodníkům, aby začali nakupovat danou kryptoměnu, protože cena je velmi nízko a vypadá to, že nižší už nebude. BTFD se nejčastěji objevuje potom, co proběhl nějaký ten FUD.

Co je to DIP

DIP je krátkodobý pokles ceny v jinak rostoucím grafu. Pokud se v grafu objeví DIP, tak máte ideální příležitost k nákupu. Získáte tak kryptoměnu se slevou.

Co je to Moon

Jak asi všichni víte, tak Moon v češtině znamená měsíc. V kryptosvětě výraz Moon znamená výrazný nárůst ceny dané kryptoměny. Používá se, když cena vyletěla tak vysoko, že dosáhla až na měsíc.

Co je to Weak Hands

To jsou netrpěliví obchodníci, kteří ze strachu začnou prodávat mince, když cena padá dolů. Nemají dost odhodlání mince držet a tak je raději rychle prodají se ztrátou. Často toho nakonec litují, protože mnohdy se cena dostane zase brzy nahoru. Nejvíce toho litují, když pak přijde Moon 🙂

Některé další pojmy najdete vysvětleny zde: FAQ.

 

Electroneum.cz