Electroneum zavádí KYC aneb ověření totožnosti

      Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Electroneum zavádí KYC aneb ověření totožnosti

Electroneum KYC AML ověření totožnostiKYC přináší spoustu možností, například umožní mobilní těžbu mincí Electroneum na telefonech iPhone! V článku také najdete, co to KYC přesně je, pro koho bude ověření totožnosti povinné a pro koho ne. Dále se dozvíte proč Electroneum KYC vlastně zavádí a jaké to bude mít výhody.

Co je to KYC?

Je to zkratka z anglického Know Your Customer, česky to znamená něco jako Poznej Svého Zákazníka. Jedná se vlastně o určitý stupeň ověření totožnosti majitele účtu. Ověření totožnosti probíhá na základně poskytnutí ověřitelných informací nebo důvěryhodných dokumentů. V běžném bankovnictví je KYC povinná záležitost. Hlavním cílem KYC je odhalování zločinného chování jako je praní špinavých peněz, financování terorismu a finanční podvody.

Proč Electroneum zavádí KYC

Electroneum je v podstatě hybrid mezí FinTech společností a kryptoměnou. Zatímco kryptoměny se snaží být anonymní, tak FinTech společnosti nemají s ověření totožnosti zákazníka (KYC) žádný problém. Tým Electroneum se rozhodl jít tou druhou cestou a KYC přijmout. Proč? Od začátku roku podepsalo ETN spoustu zajímavých smluv s různými společnostmi (např. s mobilními operátory). Většině společností se zavedení ETN jako způsobu platby velmi líbí a aktivně s týmem Electroneum spolupracují. Bohužel dohoda pokaždé zkrachuje na stejné věci. Právníkům těchto velkých společností se totiž nelíbí anonymita kryptoměn. Takže Electroneum má možnost získat milióny nových uživatelů z předchozích smluv, ale pouze pokud zavede KYC. To je hlavní důvod pro zavádění ověření totožnosti – přilákání velkých společností. Pokud si myslíte, že ověření zákazníků ke kryptoměnám nepatří, tak by jste měli vědět, že například i velmi oblíbená krypto burza Coinbase nedávno KYC zavedla.

Jak bude ověření totožnosti probíhat

Do 10.října je ověření totožnosti zcela dobrovolné. Během této doby bude probíhat testování a řešení nedostatků vzniklých při tomto testování. Od 10. října bude ověření totožnosti povinné pro všechny uživatele aplikace Electroneum. 

Pokud se vám KYC nelíbí: Ověření totožnosti bude povinné pouze pro uživatele aplikace Electroneum. Takže pokud máte s ověřením totožnosti problém, tak můžete do 10. října všechny vaše mince odeslat na jinou peněženku, která KYC nevyžaduje. Nabízí se papírová peněženka, CLI (příkazový řádek), nebo burza která KYC nevyžaduje. Bohužel všechny tyto možnosti jsou vhodné spíš pro technicky zdatné uživatele. Dokonce i ta papírová peněženka, protože vybrat mince z papírové peněženky bez aplikace Electroneum není vůbec jednoduché.

Ověření totožnosti bude probíhat přes mobilní aplikaci Yoti. Londýnská společnost Yoti zajištuje ověření totožnosti na internetu. Všechny vaše osobní informace u Yoti jsou důkladně zašifrovány, takže se nedostanou do cizích rukou. Dále mají nástroje jak minimalizovat váš digitální otisk na internetu a další bezpečnostní vychytávky.

Existuje několik stupňů ověření totožnosti. Většina uživatelů spadá pod nejnižší úroveň, kde stačí zadat pouze jméno. Žádná občanka, nebo řidičák, takže s tou ztrátou anonymity to nebude zas taková hrůza.

Stupně ověření

  • Level 1: Je potřeba založit účet u společnosti Yoti. To znamená, udělat si selfie a říct do mikrofonu pár slov. Tyto údaje Yoti využívá k identifikaci obličeje a hlasu. Jakmile to budete mít hotovo, tak můžete přijímat a odesílat ETN v hodnotě 50 EUR za měsíc.
  • Level 2: Pro další úroveň je nutné poskytnout dokument s adresou trvalého pobytu. Například nějakou smlouvu s adresou, občanku nebo třeba řidičák. S tímto stupněm můžete přijímat a odesílat ETN v hodnotě 3333 EUR za měsíc.
  • Level 3: Pro nejvyšší stupeň ověření je potřeba poskytnout již více důvěrné dokumenty. Například bankovní výpis, nebo důkaz o vedení účtu u banky. S tímto stupněm prověření, můžete přijímat a odesílat neomezené množství ETN.

Jak může KYC pomoct mobilní těžbě pro iPhone?

Je to velmi jednoduché. Díky ověření totožnost pomocí Yoti může electroneum přejít na cloudovou těžbu. To znamená, že mobilní těžba by mohla probíhat i pokud by byl uživatel offline nebo mimo dosah internetu. Apple má v podmínkách povolenou pouze těžbu v cloudu, takže už by se schválením těžby na iOS nebyl problém. A proč už to takhle nefunguje dávno? Právě kvůli ověření totožnosti! Bez KYC by totiž podvodníci vytvářeli milióny falešných účtů, které by těžily na úkor poctivých uživatelů. Doufám, že těžba na iPhone se brzy ukáže.

Cloudová těžba je také ideální řešením pro podporu mobilní těžby v rozvojových zemích, kde není internet zdarma na každém rohu. Bude stačit registrace a spuštění mobilní těžby. Potom můžete klidně aplikaci vypnout a mince budou přibývat dál. I já osobně se na tuhle vychytávku těším, protože aplikace Electroneum se mi občas sama vypne – takže netěžím celý den…

Chystáme návod na registraci u Yoti

Chystáme se napsat návod, ve kterém budou detailně popsány všechny postupy pro registraci a ověření všech úrovní u společnosti Yoti. Postup bude popsán co nejjednodušeji a bude obsahovat obrázky jednotlivých kroků. V tomto chystaném článku budou také podrobnosti o společnosti Yoti. Pokud si článek nechcete nechat ujít, tak sledujte náš Facebook: facebook.com/electroneum.cz

 

Electroneum.cz