Electroneum se vrátilo k těžbě pomocí ASIC

      Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Electroneum se vrátilo k těžbě pomocí ASIC

Electroneum ASIC minerOd bloku 324500 běží Electroneum opět na původním algoritmu Cryptonight, který umožňuje těžbu pomocí ASIC. Fork proběhl bez problémů a blockchain zase šlape jako hodinky. Důvody týmu Electroneum pro návrat ke strojům ASIC najdete v článku.

Jak dopadl předchozí FORK

Předchozí FORK, který obsahoval ochranu proti ASIC byl po technické stránce celkem úspěšný. Sice jsme museli čekat pár dní, než obtížnost klesne na skutečnou hodnotu, ale jakmile se blockchain rozběhl, tak bylo okamžitě vidět výrazné zrychlení blockchainu, tedy navýšení počtu transakcí za sekundu. Předchozí fork totiž nebyl pouze ochranou proti ASIC, ale obsahoval také mnoho dalších  vylepšení, které fungují dokonale.

Kompletní přehled vylepšení z předchozího forku najdete v tomto článku: Electroneum fork v2.0 je tady – co nová verze přinese

Electroneum a ASIC

Po spuštění Anti-ASIC se síti Electroneum bohužel nepodařilo získat takový počet GPU těžařů, který by zajistil plynulý chod blockchainu a pravidelné generování bloků. Chvíli všechno běželo jak má, ale brzy se objevil nový fenomén – nárazová těžba s obrovským výkonem ve vlnách. Někdo s opravdu neskutečně monstrózním výpočetním výkonem se na pár hodin zaměřil na těžbu ETN, potom zase na pár hodin zmizel a takhle pořád dokola. Proč to dělal? Nějaký čas trvá, než se obtížnost adaptuje na aktuální výkon sítě. Takže tento těžař vytěžil daleko větší množství bloků, něž na které měl ve skutečnosti nárok. Bohužel to odnesli poctiví těžaři, kteří kvůli tomu vydělali méně. Sobecké chování tohoto těžaře nejenom, že poškozovalo poctivé těžaře, ale také výrazně a pravidelně zpomalovalo celý blockchain. Z tohoto důvodu se tedy Electroneum rozhodlo pro tento urgentní FORK, který strojům s čipy ASIC opět umožnil těžbu. Vysoký výkon těchto těžebních mašin už nikomu dalšímu takové sobecké chování neumožní.

Video: Electroneum CEO Richard Ells vysvětluje co je to FORK

ASIC a mobilní těžba

Tato změna nemá na mobilní těžbu žádný vliv, takže můžeme těžit v klidu dál.

Proč ETN potřebuje stabilní blockchain

Komunita kolem kryptoměny Electroneum roste raketovým tempem. Aktuálně má ETN skoro 2 milióny uživatelů a to zdaleka není vše. Daří se i na sociální sítích, telegramu a youtube. Na takhle mladou kryptoměnu je to obrovský úspěch. V současné době probíhá beta testování instantních plateb u obchodníků a také dlouho očekávaná beta mobilní aplikace pro iPhone. Aby toho nebylo málo, tak během několika týdnů bude Electroneum zapsáno na burze Coinbene, která má 1 500 000 aktivních uživatelů.

To všechno jsou skvělé plány, ale k jejich realizaci je potřeba zajistit vysoký výkon sítě a stabilní blockchain. A to je další důvod, proč ETN přistoupilo k opětovnému umožnění těžby pomocí ASIC.

I když někteří z nás stroje s ASIC nemají moc v lásce, tak se momentálně pro Electroneum jeví jako ideální možnost. Těžební síla je celkem rovnoměrně rozložena mezi několik poolů, takže 51% útok nehrozí. Důkazem toho, že ASIC není nic špatného jsou kryptoměny Bitcoin a Litecoin, které tyto těžební mašiny již delší dobu využívají.

Budoucnost čipů ASIC

Těžební stroje s čipy ASIC jsou využívány čím dál víc. Stojí mnohem méně než sestavy s grafickými kartami a pracují za zlomek elektřiny. Electroneum píše na svém oficiálním facebooku, že bude podporovat rozvoj vlastnictví těchto strojů i mezi běžnými uživateli a menšími těžaři.

Technologie ASIC se pořád vyvíjí a vypadá to, že bude mít brzy konkurenci – FPGA miner. FPGA je druh čipu, který lze přeprogramovat. To znamená, že na něj bude každá Anti-ASIC ochrana krátká, protože tento integrovaný obvod můžeme kdykoliv přeprogramovat tak, aby z daného algoritmu vytěžil co nejvíce. Pro Electroneum může být technologie FPGA minerů přínosem v podobně dalšího navýšení těžebního výkonu.

Prokazatelné zvýšení stability blockchainu

Jelikož od tohoto forku už uběhlo pár dní, tak nyní můžeme objektivně posoudit, jaký to mělo vliv na chod blockchainu. FUNGUJE TO! Fork proběhl naprosto bez problémů a ihned bylo vidět rapidní zvýšení propustnosti transakcí. Výkon je stabilní a bloky jsou skutečně generovány průměrně každé 2 minuty. A aktuálním stavu blockchainu se můžete sami přesvědčit na tomto odkaze: https://blockexplorer.electroneum.com. Blockchain kryptoměny Electroneum je nyní připraven na nápor transakcí, které nám brzy přinese nová burza Coinbene, nový uživatelé a obchodní partneři.

Pokud máte nějaký dotaz, nebo si jen nechcete nechat ujít další článek, tak navštivte náš facebook: facebook.com/electroneum.cz.

Electroneum.cz