Electroneum Moderated Blockchain – upgrade pro bezpečnější a ekologičtější blockchain

      Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Electroneum Moderated Blockchain – upgrade pro bezpečnější a ekologičtější blockchain
Electroneum moderated blockchain network

Je tady další výsledek tvrdé práce týmu Electroneum – Moderated Blockchain. Inovativní fork, který přináší vyšší bezpečnost, ekologickou těžbu a snižuje odměnu za vytěžení bloku o 75% (odměna pro mobilní těžaře se nemění). Electroneum Moderated Blockchain využívá podobnou technologii jako například Hyperledger od IBM, nebo nedávno ohlášená kryptoměna Facebook Libra.

Jaké výhody přináší Electroneum Moderated Blockchain

Nová verze blockchainu přináší významné změny v technologii kryptoměny Electroneum a zavádí dva úplně nové koncepty. Electroneum nyní využívá inovativní druh blockchainu – Moderated Blockchain, který pohání unikátní protokol Proof-of-Responsibility (PoR). Tato nová technologie s sebou přináší spoustu výhod: naprostá ochrana proti 51% útokům, zrychlení celého blockchainu, významné zlepšení spolupráce s firmami a mnohé další.

Všechny tyto vylepšení jsou pro cíle kryptoměny ETN velmi důležité. Electroneum je čím dál více přitažlivé pro velké společnosti a dokonce i některé země. To je důkaz, že ochrana proti hackerským 51% útokům je prostě nutnost. Díky inovativnímu Electroneum Moderated Blockchain a také díky zavedení KYC AML je nyní Electroneum připraveno na spolupráci s jakoukoliv společností. KYC AML zavedlo Electroneum už v roce 2018 a jsou to prostředky proti praní špinavých peněz. (Více informací o KYC AML najdete v samostatném článku: https://www.electroneum.cz/electroneum-zavadi-kyc-aneb-overeni-totoznosti/.)

Technologie, které přináší Electroneum Moderated Blockchain, také významně podporuje udržitelný rozvoj a snižuje uhlíkovou stopu, která vzniká klasickou těžbou kryptoměn. Moderated Blockchain totiž využívá miliónkrát méně výpočetního výkonu než předchozí verze blockchainu Electroneum. Ano opravdu je to tak, těžební výkon klesl z několika giga hash na méně než tisíc hashů za vteřinu. Díky tomu Electroneum patří k těm nejekologičtějším kryptoměnám na světě.

Richard Ells o Moderated Blockchain

Generální ředitel společnosti Electroneum Richard Ells se k novému
Moderated Blockchain vyjádřil ve videu, které můžete vidět na oficiálním facebooku ETN. Ve videu říká, že díky inovativním změnám v blockchainu nás čeká fantastická druhá polovina roku 2019. “Moderated Blockchain dělá naši kryptoměnu naprosto bezpečnou vůči 51% útokům a zároveň snižuje odměnu za vytěžení bloku o 75% (odměna z těžby na mobilu se nemění).”

Richard Ells pokračuje “Přechod na nový protokol Proof of Responsibility (PoR) nám umožňuje vzdělávat nevládní neziskové organizace o výhodách kryptoměn a to přímo v našich cílových oblastech. Nový protokol totiž umožňuje těžit Electroneum vybraným neziskovým organizacím. Tyto organizace z těžby získají odměnu za vytěžení bloku. Získané mince ETN potom využijí na dobročinné účely na pomoc v oblastech s chudobou a tím nepřímo zajistí další rozvoj kryptoměny Electroneum. Teď když nás neohrožuje double-spend ani 51% útoky, tak můžeme výrazně zrychlit náš blockchain”

Změny v těžení mincí ETN

Všechna tato vylepšení včetně snížení odměny za vytěžení bloku o 75% nemají vůbec žádný vliv na mobilní těžbu! Mobilní těžba pokračuje bez změny a měla by hodit cca 3$ měsíčně v mincích ETN. Snížení odměny za vytěžení bloku platí pouze pro nevládní neziskové organizace, které potvrzují transakce v blockchainu na speciálních těžebních počítačích. Důvodem k tomuto kroku bylo snížení spotřeby elektrické energie a zastavení obrovských těžebních společností, které všechno co vytěžily, tak okamžitě prodávaly na burze. Dále tyto těžaři měli tak vysoký výpočetní výkon, že to ohrožovalo bezpečnost/nezávislost celého blockchainu Electroneum, protože většinu výpočetního výkonu ovládal pouze jeden velký těžební pool.

K novému Moderated Blockchain se vyjadřuje i hlavní vývojář společnosti Electroneum Chris Harrison “Vytvořili jsme chytrý a absolutně jedinečný způsob, jak zabezpečit speciální privátní klíče pro těžaře před hackerským útokem. Díky tomu hackeři nemají přístup k těžbě a tím pádem nemůže nastat 51% útok.”

Chris Harrison dále vysvětluje “do chodu blockchainu zasahujeme pouze minimálně, kontrolujeme pouze to, kdo může na síti těžit. Tento způsob zabezpečení blockchainu dělá Electroneum bezpečnější než ostatní decentralizované kryptoměny, protože kontrola těžařů nám umožňuje zasáhnout při jakékoliv podezřelé aktivitě a zabránit tak hackerským útokům.”

Kdo teda bude na Moderated Blockchainu těžit

Čtenáři, kteří se vyznají v problematice blockchainu už určitě přemýšlejí, jestli je Electroneum i po tomto zásahu stále decentralizovaná kryptoměna. Možná to tak nevypadá, ale je to tak, Electroneum je stále decentralizované. Díky pečlivému výběru prověřených těžařů je daleko více decentralizované, než kdyby ho těžilo jenom pár neprověřených čínských magnátů. Electroneum Moderated Blockchain dokáže rozpoznat každého těžaře díky unikátnímu klíči a pokud by některý z nich začal blockchain napadat, tak ho nový systém okamžitě vypne. K napadení sítě je potřeba, aby někdo hacknul speciální těžební počítač a zároveň hacknul unikátní klíč těžaře. To je opravdu velmi nepravděpodobné, ale kdyby se to náhodou stalo, tak nový systém daného těžaře rozezná a téměř okamžitě ho odpojí od sítě.

Oznámení týmu Electroneum obsahuje také velké změny v tom, kdo může potvrzovat bloky na novém Moderated Blockchainu. Na tomto systému můžou těžit pouze nevládní neziskové organizace schválené týmem Electroneum a některé z nich budou brzo zveřejněny. Byly vybrány pouze takové neziskové organizace, které mají stejný cíl jako Electroneum. Pomáhat lidem z nejchudších regionů našeho světa a vylepšit tak jejich životy.

Conor Doyle ředitel marketingu Electroneum mluví o Moderated Blockchain a Proof of Responsibility (PoR) “Předtím, než jsme spustili nový protokol Proof of Responsibility (PoR) jsme se sešli s neziskovými organizacemi. Na schůzkách jsme zjišťovali, jestli mají zájem o těžbu kryptoměny Electroneum a byli jsme příjemně překvapeni jejich pozitivním názorem na naši kryptoměnu. Prozatím tyto organizace zůstanou anonymní, ale to se brzy změní. Některé z nich se k těžení kryptoměny Electroneum přihlásí a zveřejní dobročinné projekty které jim umožnila těžba ETN.”

Moderated Blockchain je podobný jako blockachain Facebooku a IBM

V květnu 2019 napsala společnost IBM svůj názor na technologii blockchain “anonymní veřejné blockchainy poskytují spoustu silných vlastností, ale bohužel nejsou vhodné pro většinu firem a obzvlášť se nehodí pro podnikání, které je přísně regulované zákony.” IBM Hyperledger, si také vybírá kdo může potvrzovat bloky, takže funguje podobným způsobem jako Electroneum Moderated Blockchain. IBM Hyperledger obdržel obrovskou podporu od velkých společností jako Amazon, Wallmart, JPMorgan a další. Doufejme, že Electroneum Moderated Blockchain se v budoucnu setká s podporou podobných společností jako IBM Hyperledger.

Díky technologii Moderated Blockchain se společnost Electroneum vydala stejnou cestou jako například IBM nebo Facebook. Tyto společnosti také vytváří jedinečný a velmi unikátní blockchain, který využívá ověřené těžaře místo anonymních a tím zajišťuje svým uživatelům, burzám a těžařům 100% bezpečnou síť.

Změny v těžení se netýkají mobilní těžby, ta funguje bez změny.

Na závěr přidáváme video s oficiálním oznámením této novinky přímo z úst generálního ředitele Electroneum Richarda Ellse:

Electroneum.cz