Electroneum fork v2.0 je tady – co nová verze přinese?

      Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Electroneum fork v2.0 je tady – co nová verze přinese?

Electroneum fork na tabuli updateDalší velký krok vpřed. Electroneum fork konečně vyřešil dva velké problémy blockchainu – ASIC těžaře a zahlcování mempoolu transakcemi. Níže v článku si popíšeme podrobnosti k řešení těchto problémů. Také se dozvíme, jaké další vylepšení Electroneum fork přináší.

 

Proč je potřeba update a jak to dělá Monero

Monero je kryptoměna podle které byl vytvořen blockchain pro Electroneum. Pokud to nevíte, tak se jedná o velmi úspěšnou anonymní kryptoměnu, která se dlouhodobě pohybuje v nejvyšších pozicích na coinmarketcap.com (žebříček nejlepších kryptoměn). Monero provadí podobné aktualizace zhruba jednou za půl roku, což se v praxi velmi osvědčilo. Proč? Protože díky těmto pravidelným aktualizacím Monero udržuje technologii svého blockchainu na vysoké úrovní a přináší uživatelům zajímavé nové funkce. Tým Electroneum se rozhodl tento model následovat a první velká aktualizace už je na světě! Další Electroneum fork by se tedy mohl objevit zhruba za půl roku.

Electroneum fork nebo update? Co je to fork?

Není v tom žádný rozdíl. Slovo fork je technologický termín, který se využívá v programování. Detailní význam slova si můžete klidně vygooglit, ale pro potřeby tohoto článku to není potřeba. Electroneum fork je prostě klasický update, jako když si na mobilu aktualizujete aplikaci na novější verzi.

Je důležité pochopit, že tento fork je odlišný například od forku Bitcoin CASH. Jedná se pouze o update. Při tomto forku nevzniknou žádné nové mince jako tomu bylo u BCH.

Jak na aktualizaci

Běžní uživatelé peněženky a mobilní těžaři se o aktualizaci vůbec nemusí starat, vše proběhne automaticky. Manuální update softwaru musejí provést pouze PC těžaři, pooly, burzy a také uživatelé CLI peněženek (peněženka v příkazovém řádku), ale ti všichni už určitě mají aktualizováno, protože Electroneum fork už proběhl.

Electroneum se vzdaluje od monera

Electroneum tým se rozhodl, že svůj blockchain posune směrem ke svým cílům, což znamená, že se oddálí od cílů Monera. Vývojáři z ETN si blockchain Monera vybrali kvůli vychytanému algoritmu pro dynamickou velikost bloku, ale jsou tady i nějaké funkce, které pro Electroneum nejsou důležité. Electroneum fork už vlastně toto vzdalování odstartoval a to tím, že vypustil některé funkce z Monera. Pokud chceme, aby byl blockchain opravdu rychlý a zvládal obrovské množství micro transakcí, tak je potřeba pro tyto transakce udělat v blockchainu místo. Spoustu místa v blockchainu Monera zabírají funkce, které se starají a anonymitu transakcí, ale nebojte se, ETN i nadále zůstává daleko víc anonymní než například Bitcoin nebo Ethereum (například nebude možné se podívat na zůstatek někoho jiného). Omezením některých těchto funkcí se v blockchainu Electronea vytvoří obrovský prostor pro další transakce. Množství transakcí v bloku je naprosto klíčové pro budoucí vývoj ETN.

Díky smlouvám, které Richard Ells podepsal s nejrůznějšími společnostmi, bude o kryptoměnu Electroneum brzy veliký zájem. Navíc se blíží doba spuštění instantních transakcí pro online i kamenné obchody přijímající ETN, takže čím více transakcí Electroneum za vteřinu zvládne, tím lépe. Electroneum fork nás tedy posouvá zase o krok blíže k našemu cíli – být nejlepší kryptoměna v oblasti micro transakcí.

Electroneum fork – detailní popis aktualizace

Anti-ASIC

ZMĚNA: po několika týdnech po tomto forku se tým Electroneum nakonec rozhodl pro opětovné umožnění těžby pomocí ASIC. Důvody k tomuto rozhodnutí naleznete zde: Electroneum se vratilo k asic

ASIC je počítačový čip, který byl vyvinut pouze pro jeden specifický účel a pro nic jiného se nedá použít. V tomto případě byl vytvořen speciálně k těžení kryptoměn, které běží na algoritmu CryptoNight a ten využívá také Electroneum. Electroneum fork obsahuje změnu v kódu, která má na starost ochranu proti těmto strojům. To zajistí, že se bude těžit zase jenom na grafických kartách a procesorech. (mobilní těžbu to nijak neovlivní, ta bude fungovat dál) Díky tomu výrazně klesá riziko hackerského útoku, ke kterému je potřeba mít 51% z celkové hash rate(těžební výpočetní výkon). Tento útok je nyní prakticky nemožný.

Navýšení poplatku za transakci

Byla tady spousta připomínek z komunity, že poplatek za transakci je příliš malý 0,01 ETN (momentálně cca 0,005 Kč). Je velmi důležité, aby ETN i nadále udrželo poplatky nízko, protože ve světe micro transakcí to jinak nejde. Tým Electroneum má v plánu i nadále udržet poplatky o dost nižší, než mají zavedené kryptoměny. Bohužel extrémně nízké poplatky zneužívali hackeři, aby poškodili Electroneum. Jak? Neustále zahlcovali blockchain obrovským množstvím falešných transakcí, které si nonstop přeposílaly z jednoho účtu na druhý. Proto Electroneum fork přináší i novou výši poplatku – 0,1 ETN. I po navýšení je poplatek daleko nižší než u většiny kryptoměn a přesto je poplatek dost velký na to, aby hackerům ztěžoval práci.

Navýšení velikosti bloku před penalizací

Z důvodu obrovského úspěchu a zájmu o kryptoměnu Electroneum nastala několikrát situace, kdy byl blockchain neuvěřitelně zahlcen skutečnými transakcemi od uživatelů. V kombinaci se zahlcováním blockchainu falešnými transakcemi od hackerů nastalo období, kdy systém nestíhal a transakce nabíraly obrovské zpoždění. Proto Electroneum fork zahrnuje také navýšení velikosti bloku před penalizací. Díky tomuto vylepšení budou moci těžaři skládat bloky rychleji a tím dostanou do jednoho bloku více transakcí. Tento systém v kombinaci s navýšeným poplatkem by měl zvládat běžné i umělé zahlcování blockchainu transakcemi.

Vyřazení funkce RingCT a Mixování

RingCT je jedna z hlavních funkcí Monera, která má na starost dokonalou anonymitu transakcí. Hlavním cílem kryptoměny Electroneum je hravě zpracovávat obrovské množství micro transakcí, a proto se tým vývojářů rozhodl vypnout některé funkce, které zvyšují anonymitu blockchainu. Vyřazení těchto funkcí zajistí, že se do každého bloku vejde daleko více transakcí než doposud. To znamená, že se budou transakce rychleji dostávat do bloků, takže budou dříve potvrzeny. Tato funkce navíc výrazně snižuje velikost jednotlivých bloků a tedy i celého blockchainu. Peněženky i nadále zůstávají anonymní, protože funkce skryté anonymní adresy pro každou transakci zůstává beze změny. Takže anonymita je stále na vyšší úrovní než je tomu třeba u Bitcoinu, nebo Litecoinu.

Prodloužení doby v mempoolu na 3 dny

Při obrovském počtu transakcí způsobeným například nějakými nárazovými vlnami plateb se může stát, že transakce uvízne v mempoolu. To je místo kde transakce čekají než se dostanou do bloku. Doposud tam mohli čekat maximálně 24 hodin. Pokud blockchain transakci do té doby nevyřídí, tak se vrací zpět odesilateli a to může trvat až 7 dní. Electroneum fork navýšil maximální čekací dobu na 3 dny a to v kombinaci s ostatními změnami výrazně snižuje možnost uvíznutí transakce a následné dlouhé čekání na navrácení zpět odesilateli.

Blok každé 2 minuty a navýšení odměny

Vytěžení bloku kryptoměny Electroneum doposud trvalo zhruba jednu minutu. Změna na dvouminutové bloky znatelně snižuje šanci na opuštěný blok. Transakce z opuštěného bloku se normálně přidají do bloku dalšího, ale může se také stát, že budou navráceny odesilateli a to trvá 7 dní.

Odměna za vytěžený blok je zdvojnásobena z důvodu zdvojnásobení průměrného času na vytěžení jednoho bloku. To znamená, že odměna pro těžaře nakonec zůstane úplně stejná jako doposud.

Změna v automatickém nastavování obtížnosti

Změny v obtížnosti probíhají na základě výpočtů z několika posledních bloků. Počet potřebných bloků pro výpočet byl snížen, takže změny v obtížnosti nyní probíhají rychleji. Důvody, proč tuto změnu Electroneum fork zahrnuje, jsou jasné. Občas se stávalo, že si někdo pronajal opravdu, ale opravdu velký těžební výkon a krátkodobě ho zaměřil na Electroneum. Než se stihla obtížnost přizpůsobit, tak tento vychytralý těžař vytěžil daleko větší množství bloků, než na které měl nárok a shrábl tak odměnu poctivým těžařům. Tato změna udělá těžení férovější, ale nijak neovlivní výslednou průměrnou obtížnost.

Mají změny vliv na mobilní těžbu?

Na těžbu mincí pomocí mobilního telefonu by tyto změny neměly mít žádný vliv. Jedině snad to navýšení velikosti poplatku. Naštěstí se jedná o tak malé navýšení, že změnu vůbec nepoznáte. Pokud slyšíte o mobilní těžbě poprvé, tak se jedná o těžení mincí přímo v aplikaci mobilního telefonu. V podstatě jsou to mince zadarmo. Nežere to data ani baterku. Více info zde: Jak na registraci a mobilní těžbu.

 

Electroneum.cz